Napoli, Milan eller Juve?
Zlatan kan spela sin sista MLS match på söndag men troligen slår hans LA Galaxy Texas-laget Houston Dynamo och går till slutspel. Där spelas dubbelmöten i kvart och semi-finaler och finalen avgörs den 8 december.
Det är vanligt att vissa klubbar släpper sina storspelare i några månader då ligan tar ett ”break” till Mars.
Rubrikernas man ”Zlatan” är återigen rubrikernas man och frågan är vart han tar vägen. Det skulle nog förvåna alla om han inte åkte till Europa igen, det ryktas om Madrid men själv tror jag ”Ibra” saknar Italien.
Vart tar han vägen då?
Milan
60% chans
Plus+
Zlatan är uttalad Milanista och har en speciell koppling till klubben, älskad och hyllad. Så sent som igår kom uppgifter om att agenten Mino Raiola ska ha haft ”hemligt” möte med Paolo Maldini om att Zlatan skulle få en ledande roll i klubben
Minus-
Milan spelar inte CL, som vi alla vet är Zlatan sjukt sugen på att få lyfta bucklan.
Napoli
25% chans
Plus+
Napoli är i behov av en forward och Zlatan har sedan tidigare flörtat med staden och klubben.
Minus-
Staden, kriminaliteten och ADL:s åtstramande plånbok.
Juventus
15% chans
- Plus +
Juve spelar i CL och är en utav titelfavoriterna. Zlatan vill vinna CL.
Minus-
Forwards och stjärnor finns redan, ändå upp på läktaren.
- La grassa, La Rossa, La Dotta. - december 2, 2018
- Tankar inför omgång 11 - november 3, 2018
- Zapoli, Zilan eller Zuve? - oktober 26, 2018